Keresés

Nem múlik a császármetszés hegének duzzanata és az alhas fájdalma?

A császármetszés okozta panaszok a gyermekágyi időszak végére általában nagyban csökkennek. Mégis sokan tapasztalják, hogy a heg duzzanata és a mindennapos alhasi fájdalom nem hogy csökkenne, de az otthoni kezelés ellenére inkább fokozódik.

Mit tehet ilyenkor anélkül, hogy a szoptatást is félbe kelljen szakítania a rendszeres fájdalomcsillapító szedése miatt?

Mi az a császármetszés vagy C-metszés?

A császármetszés során a baba megszületéséhez a köldök alatt ejtenek bemetszést, nyitják meg a hasat és a méhet, hogy kiemeljék az anya testéből a gyermeket – az anya általános érzéstelenítése (altatása) vagy a gerincvelői idegblokk, érzéstelenítés bevezetése mellett. A császármetszés során 7 réteg (!) szövet átvágása történik, melyek a:

  • bőr
  • zsírréteg
  • hasfali kötőszövetek
  • hasizmok,
  • az izmokat borító kötőszövet, az izmokat rögzítő szalagok
  • méh
  • magzatburok

Bár a gyermek kiemelését követően a sebész az egyes rétegeket összevarrja, a sebszéleket egyesíti, ám a rétegek mindegyikében képződhet heg, amely a szomszédos réteghez tapadhat, megakadályozva, hogy a rétegek egymáson elmozduljanak, elcsússzanak. A hasfali „rétegek” elakadásának következtében számos olyan panasz, fájdalom jelenhet meg, mint:

  • Helyi fájdalom, feszülés, akár mozgáskorlátozottság a heg felett
  • Időszakos fájdalom és görcsök az alhasban, főként a menstruáció során.
  • Derékfájás: az uterosacralis szalagok a keresztcsonthoz tapadnak, és korlátozzák a méh mozgékonyságát, ami derék- vagy keresztcsonti fájdalmat okoz
  • Gyakori vizelési inger, ha a hegszövet korlátozza a hólyag tágulási képességét
  • Fájdalmas szex (különösen a hüvely mélyében)
  • Emésztési problémák (SIBO, székrekedés, hasmenés, gáz és puffadás)
  • Császármetszés után a hasizmok középvonalban való szétválásának (rectus diastatsis) kialakulása, vagy annak erősödése
  • A terhesség során már kialakult rectus diastasis (hasizmok középvonalban való szétválásának) gyógyulási nehézsége
  • Fájdalmas székletürítés

Magyarországon évente 25-30 ezer császármetszést hajtanak végre. A császármetszéssel járó, utána kialakuló krónikus hegfájdalom gyakoribb, mint azt egy nem érintett, külső szemlélő gondolná. A császármetszéssel szült nők 7-18%-ának van hegfájdalma 1 év műtét után, és 15-25%-ukat zavarja a heg jelenléte és láthatósága 5 évvel később is.

Mennyi ideig tart a gyógyulás a császármetszés után?

Valószínűleg hallott már a 6 hetes mérföldkőről a szülés utáni gyógyulással, felépüléssel kapcsolatban. A heg azonban a szülés után még két évig folyamatosan változik. A heggyógyulásnak három fázisa van:

  1. Gyulladásos fázis
  2. Proliferációs fázis
  3. Átalakulási szakasz

A gyulladásos fázis azonnal kezdődik és néhány napig tart. Ez idő alatt a császármetszés vonalában a szövet vörösnek és duzzadtnak tűnik. Ezt követően kezdődik a proliferációs szakasz, amely 3-4 hétig tart. Ezt a szakaszt a kollagéntermelés növekedése jellemzi a seb megerősítése érdekében. A kollagén összehúzza a seb széleit, és új apró erek képződnek, amelyek elősegítik a gyógyulást. A heg vastagabb, sötétebb, vörösebb lesz és összehúzódik – ezzel láthatóbbá és kényelmetlenebbé teszi a heget. Végül a kollagén ugyanolyan sebességgel bomlik le, mint ahogy termelődik. Ez jelzi az átalakulási szakasz kezdetét, ami aztán néhány héttől akár több évig tart. A hegek átalakulása az, ami során a vastag, vörös, megemelkedett heg lassan vékonyabb, laposabb, világos heggé formálódik.

Mit tehetek a fájdalom és/vagy a heg megjelenésének javítása érdekében?

Több tanulmány (Wasserman, Ryan) kimutatta, hogy a lágyrészek mobilizálása (hasonlóan a masszázshoz) már 4 kezelés után jelentősen  javította a krónikus diszkomfort érzést, beleértve a menstruáció előtti fájdalom, az alhasi nyomás és a székletürítés során fellépő fájdalom csökkenését, megszűnését.

A császármetszéses hegének mobilizálását a seb teljes begyógyulását követően (kb. 6 héttel a műtét után) lehet elkezdeni. Ezzel nemcsak az egyes bőrréteg rugalmassá, elmozdíthatóvá válását segítjük elő, hanem a heg alatt lévő szervek (vékonybél, hólyag, méh, vastagbél) letapadásának megszűnését, mozgásának visszaszerzését is.

Hogyan segíthet a gyógytornász?

Manuális terápia:

Felmérjük és a hasfalon keresztül kezeljük a császármetszés hegét. A módszer meglepően gyengéd és hatékony. Sok anya megdöbben, hogy a 10+ évvel ezelőtti „régi” császármetszés heg felelős olyan problémákért, mint például a hátfájást, a fájdalmas szex, a gyakori vizelési inger vagy a hasi fájdalom és puffadás.

Köpölyözés:

A rétegek mozgékonyságának helyreállítására hajlékony szilikonpoharakat vagy tapadókorongokat használunk. A bőrre helyezett csészék szívást hoznak létre, ami fokozott véráramlást eredményez a heg területén. A megnövekedett véráramlás enyhítheti a fájdalmat, javíthatja rehabilitációs aktivitást és a szövetek gyógyulását.

Viscerális masszázs:

A heg mélyebb rétegei a méhet és néha a hólyagot is érintik. Gyengéd technikákat alkalmazunk a méh és a belső szervek mozgásának és mobilitásának helyreállítására a hasfalon keresztül vagy intravaginálisan. Ez elősegíti a belső szervek összetapadásának megszűnését, a szervek jobb mozgását az emésztés javítása, a légzés és a testtartás ismételten fájdalommentessé, könnyűvé válása érdekében.

Száraztű-kezelés:

A gyengéd, nem fájdalmas eljárást hazánkban elsőként vezettük be. Ennek során apró tűket szúrunk a bőrön keresztül a hegszövetbe, aminek következtében szinte azonnal csökken a fájdalom, felpuhul és elsimul a heg, és a letapadás az addig heges szövetekben fokozatosan megszűnik. A császármetszési hegek száraz tű kezelése mindenhol az egyik legnépszerűbb kezelésé válik annak bevezetését követően.

A testben bárhol lévő hegek hozzájárulhatnak a krónikus hegfájdalom kialakulásához, vagy maguk az összenövések is okozhatnak problémákat a mozgásban, a szabad levegővételben, a sportolásban. A száraztű-kezelésről, ellenjavallatokról, Tájékoztató és beleegyező nyilatkozatunkról még több információt ide kattintva talál.>>

Milyen esetekben nem alkalmazható a száraztű-kezelés?

Amennyiben tud HIV, AIDS vagy májgyulladás jelenlétéről, jelenlegi vagy közelmúltbeli gyulladásról, fertőzésről, daganatos betegségről vagy cukorbetegségről, fennálló terhességről, használ jelenleg vérhígító, immunszuppresszáns gyógyszert, retteg a tűktől, ingadozik, instabil a vérnyomása, van pacemakere, a száraztű-kezelés az Ön esetében nem alkalmazható. Akkor kismedencei szakértőnkhöz jelentkezzen be kivizsgálásra, hogy kiderüljön, Önnek mi a megfelelő kezelés császármetszés okozhat hegesedés esetén.

Szeretné tudni, mi az Ön személyére szabott megoldás?

Ha császármetszés okozta hegfájdalmakkal küzd, kérjen időpontot rendelőnkben komplex kismedencei kivizsgálásra!

Speciálisan képzett kismedencei szakembereinket arra képezték ki, hogy segítsenek a császármetszés okozta hegfájdalmak, a derék vagy csípőtáji fájdalmak, a gáton, az alhasban, a végbélben megjelenő krónikus fájdalmak megszüntetésében, és a medence egészségének helyreállításában.

Miből áll a komplex kismedencei kivizsgálás ?

Áttekintjük, hogy a panaszait milyen nőgyógyászati és hasi problémák (sérülések, összenövések, egyéb betegségek) okozhatják.

A záróizom kóros működését többféle probléma is kiválthatja. Ezek szűrése visszatérő esetekben különösen fontos, hiszen ha a rejtett problémákat nem kezeljük, akkor a működés javulása nehezen lehet tartós. A túlzott feszülés hátterében sokszor gyulladás, részleges izomsérülés található. Lazább izmok esetén fel kell mérni a sérülés helyét, fokát, hogy a megfelelő tréningcélokat, módszereket ki tudjuk választani a legnagyobb siker érdekében. Központunkban ehhez a legmodernebb, digitális 3D-s végbélultrahang áll rendelkezésünkre.

A vizsgálat mind a végbél- vagy a hüvely záróizmait, a gát, a kismedence és a has izmait, mind más testi folyamatok elektromos jeleit vizsgálja különböző elektródák segítségével. A vizsgálatkor a az ujjra, a mellkasra, hasfalra, a gátra, a hüvelybe kerülhetnek speciális érzékelők, melyek jeleit számítógéppel elemezzük és értékeljük. Az egyes izomcsoportokat külön-külön vizsgálva fény derülhet azok kóros működésére, reflexeire, kifáradására, a választandó kezelés módjára és valószínűsített sikerére.

A vizsgálatot követően áttekintjük és megbeszéljük a további teendőket. Együtt döntünk, hogy milyen módszereket javaslunk panaszai megszüntetéséhez.

Irodalom:

  • Ceydeli A, Rucinski J, Wise L. Finding the best abdominal closure: an evidence-based review of the literature. Curr Surg. 2005 Mar-Apr;62(2):220-5. doi: 10.1016/j.cursur.2004.08.014. PMID: 15796944.
  • Wasserman JB, Steele-Thornborrow JL, Yuen JS, Halkiotis M, Riggins EM. Chronic caesarian section scar pain treated with fascial scar release techniques: A case series.
  • Bodyw Mov Ther. 2016 Oct;20(4):906-913. doi: 10.1016/j.jbmt.2016.02.011. Epub 2016 Mar 10. PMID: 27814873.
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ logó
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.

Adatkezelési tájékoztató