Keresés
Close this search box.
Keresés

Végbéltályog, végbélsipoly, végbélgyulladás vizsgálata, kezelése

A végbélfertőzések meghatározása

Fertőződhet a végbél nyálkahártyája és a nyálkahártya alatti szövete. A nyálkahártya fertőzése esetén a kórokozók a felületen szaporodnak el. Ha a fertőzés mélyre terjed – ez általában a síkosságért felelős mirigyekben fordul elő – tályog (abscessus), később ebből sipoly (fistula) alakulhat ki.

Kiváltó okok

végbél gyulladása sok esetben valamilyen alapbetegség, pl. pikkelysömör (psoriasis), vastagbélgyulladás miatt alakul ki, mely gyakran felülfertőződik.
A nyálkahártya-fertőzést általában túlszaporodott gomba ( candida és egyéb gombák ), baktérium, bélférgesség okozza, sokszor valamilyen sérülésen keresztül hatol be. A fertőző forrás a bélrendszer, a széklet. A vírusos fertőzéseket (szemölcs, kondiloma ) külön tárgyaljuk, ezek forrása általában külső. A fertőzések sokszor az immunrendszer gyengeségekor alakulnak ki, hátterükben különböző betegségek (stressz, gyulladásos bélbetegség, cukorbetegség vagy akár daganat) állhatnak.

Panaszok, tünetek

Fő panasz a végbéltájék viszketése, váladékozása, csípése, tünete a gyulladt, vörös, savósan vagy nyákosan, nyálkásan, akár tejszerűen váladékozó nyálkahártya és felrepedezett bőr. A tályogok esetén vezető tünet az akár magas láz, igen heves végbéltáji fájdalom, székelési és vizelési inger és képtelenség, megnyílása esetén gennyes váladékozás, sipolyképződés, sipoly fennállásakor egy pontból történő váladékozás. Ezek észlelésekor sürgősen keresse fel orvosát, mert a tályog szétterjedésével akár halálos kimenetelű fertőzés is kialakulhat!

Megelőzés

Először is el kell mondjuk, hogy a betegek jó része akár túlzott higiéniás szokásokkal bír. A végbél környékén a bőr emiatt sokszor kiszárad, berepedezik, allergia, ekcéma alakul ki, ami sérülés okán melegágya a fertőzésnek. A manapság oly divatos, illatosított és úgymond kórokozók elleni szerek bőr természetes védekezésének csökkenését okozhatják. Ezért fontos a bő vízzel, sima (értsd: baba) szappanos mosás székelés után és a napi fürdők alkalmával. Fontos a kiegyensúlyozott, növényi rostokban és folyadékban gazdag táplálkozás, mert a kórokozók ilyen körülmények között nehezebben szaporodnak el.