Keresés
Close this search box.
Keresés

Krónikus végbél- és kismedencei fájdalom szindróma kivizsgálása és kezelése

A végbél- és kismedencei fájdalom a legtöbb esetben professzionális proktológiai módszerekkel kivizsgálható, akár csak gyógyszeresen meg is gyógyítható. Viszont a több hónapig tartó, akár visszatérő végbél- és a kismedencei fájdalom a fájdalmat okozó alapbetegség gyógyulása után is gyakran megmarad. Sőt, nem ritkán a maradandó kismedencei fájdalom önmagában, testi betegség nélkül alakul ki.
A krónikus fájdalom kezelésében nem járatos kezelő orvos ezt tapasztalva válik egyre tanácstalanabbá, mert a  hagyományos fájdalomcsillapító kezelések hosszan tartó fájdalom esetén már hatásukat vesztik, és a krónikus fájdalom megszüntetéséhez másfajta vizsgálatokra és kezelésekre lesz szükség.

Többek között a következő kérdések alapján vetődhet fel krónikus fájdalom gyanúja:
Van-e érzésváltozás, zsibbadás, bizsergés, égés, kisugárzás? Mikor érzi, ülés, szex közben, menstruációkor, éjjel felébred-e rá? Közeli vagy távolabbi helyen (is) van-e probléma, pl. kismedencei, alhasi, húgycső, hólyag körüli, gáttáji, hüvelyi, csikló, here, hímvessző, végbélnyílás, végbél, esetleg fej, rágóizületi, idegi fájdalom, nedvesedési, merevedési nehézség, endometriózis, irritábilis bél szindróma, medencefenék működési zavar, visszatérő húgyúti gyulladás, kismedencei tumor, inkontinencia, kismedencei szerv előesése, széklet- és vizelet ürítési nehézség, inkomplett ürítés érzése, sürgető vizelési, székelési inger, egyensúlyzavar, reflux, szívdobogás érzése, fülcsöngés, asthma, hányinger, szédülés, depresszió, szorongás, megelőző szexuális trauma, erőszak, valamilyen függőség?

A hosszan tartó fájdalom hatására létrejövő változások

A végbélben és a kismedencében sokféle, akár távolabbi szerv betegsége, sérülése is fájdalmat okozhat. A panaszok sokszor együtt, egymást erősítve alakulnak ki, ami bonyolulttá és hosszadalmassá teszi a fájdalom okának aprólékos kivizsgálását és kezelését. Viszont a fájdalom az idő múlásával az alapbetegség gyógyulása után is sokszor fennmarad, gyakran visszatérve idővel önfenntartóvá válhat. Ilyenkor már reményt vesztve úgy érezhetjük, hogy a régi, panaszmentes életünket sohasem fogjuk visszakapni, és a mindennapjainkat a fájdalom kezdi eluralni.
A kétségbeesésünket tovább növelheti, hogy néha a hosszan tartó, krónikus kismedencei fájdalmunk hátterében álló betegségünk már meg is gyógyult, sőt, a visszatérően krónikus kismedencei fájdalom akár önmagában, előzetes testi betegség nélkül alakult ki.

A hosszan tartó kismedencei fájdalom egyre mélyebb nyomokat hagy mind az izmokban, mind az izmokat borító fascia hártyában, mind az ideg-, és a hormonrendszerben is. Emiatt egy idő után a fájdalom önfenntartóvá és öngerjesztővé válhat, további testi és lelki betegségeket okozva ezzel. Amikor ez az önfenntartó állapot már kialakult, akkor gyakran már a vizsgáló orvos nem is talál gyógyítandó megbetegedést,  és mivel a hagyományos fájdalomcsillapító kezelése sem sikeres, a fájdalmunkat hajlamos egyszerűen csak pszichés eredetűnek elkönyvelni és magunkra hagyni.

Mindezekért a krónikus kismedencei fájdalom kivizsgálása és kezelése a kiváltó okok kizárása után idővel ki kell terjedjen mind az izom, a fascia, mind az idegrendszer elváltozásainak kezelésére is. Ezek a kivizsgálások és kezelések viszont túlmutatnak a hagyományos sebészet és nőgyógyászat keretein, másfajta szemléletre, vizsgálati és gyógyító módszerekre van szükség.

Milyen vizsgálatok szükségek a krónikus kismedencei fájdalom kivizsgálására?

Természetesen ki kell szűrni, hogy van-e fájdalmat kiváltó alapbetegség, és hogy a panaszok hátterében krónikus fájdalom áll-e.
Végbélprobléma esetén proktológusaink segítenek abban, hogy a végbélbetegségből induló fájdalom okát kezeljék. A proktológiai kivizsgálásról >>ide kattintva<< olvashat. Végbélfájdalom kivizsgálására külön protokollt vezettünk be, ehhez ide kattintva jelentkezzen be! Amennyiben a szakértő úgy látja, hogy a probléma önmagában proktológiai kezeléssel nem oldható meg, a végbélprobléma gyógyítása közben vagy azt követően vagy a krónikus fájdalom kezelésében járatos kismedencei specialistához, vagy az kismedencei izmok helytelen működésével kapcsolatban kismedencei biofeedback kivizsgálásban és kezelésben járatos gyógytornászunkhoz, étkezéssel kapcsolatos gyanú esetén dietetikusunkhoz, esetleg autogén tréningben és relaxációban járatos pszichológusunkhoz küldi a pácienst. Az is előfordulhat, hogy a fájdalom miatt más szakértő segítségét is igénybe kell venni.

Kismedencei fájdalom esetén a krónikus fájdalom kezelésében járatos kismedencei specialistánk segítségét érdemes igénybe venni. A komplex kismedencei kivizsgálásról >>ide kattintva<< olvashat, és be is jelentkezhet.

Milyen módszerek jönnek szóba krónikus kismedencei fájdalom kezelésére?

A krónikus kismedencei fájdalom kezelésében sok esetben hatástalanná válnak a hagyományos fájdalomcsillapítók, mivel a fájdalom sokszor hegként „beleég” mind a medencefenék izmaiba, mind az izmokat körülölelő kötőszövetes pólyába. A fájdalom ezen kívül akár maradandó nyomot hagy az idegrendszerben is, ezek együttes kezelése nélkül gyakori visszaesés, rendszeres fájdalom keserítheti meg életünket.
A gyógyszeresen kevéssé kezelhető fájdalmat okozó hegesedés sok esetben sérülést, kismedencei, akár alhasi műtétet követően is kialakul, ezért mind a hagyományos, hüvelyi szülés, mind a császármetszés következményeként is jelentkezhet. Ezek az apró hegek, a fájdalmat kiváltó, azaz az úgynevezett trigger pontok okozta fájdalom az izom- és izompólyarendszeren keresztül a test messzebb lévő, akár egészséges részein is csillapításra sem szűnő fájdalmat okozhatnak.

Az izmok és a kötőszövet hegesedése műtéti úton nagyon nehezen kezelhető, hiszen a műtét után a szövetek gyógyulásakor további hegek keletkezhetnek, amivel a javulás sokszor csak átmenetivé válik. A fájdalom kiváltotta idegrendszeri elváltozások, fokozott védekezőreflexek sem mindig gyógyulnak meg „hagyományos” fájdalomcsillapítókkal.

Ezek miatt Magyarországon elsőként (és 2024-ben egyetlenként) budapesti Központunkban érhető el a kismedencei száraztűs (dry needling) kezelés, melyek pár alkalom után alkalmasak a triggerpontok okozta krónikus fájdalmak megszűntetésére. Az ilyen krónikus kismedencei fájdalmak okozta idegrendszeri fájdalmak is kezelhetővé váltak az idegek melletti területek tűs elektrostimulálása segítségével. A fájdalom hosszú távú kezeléséhez gyógytornászunk által szükséges speciális gyógytorna és az EMG-vel segített biofeedback tréning, esetleg pelvic wand betanítása mellett esetenként az autogén tréningben, relaxációban is járatos pszichológusunk, a helytelen táplálkozás okozta problémák kizárására dietetikusunk segítségét is.

Mi a krónikus fájdalom kezelésében is gyakran használt száraztű-, dry needling kezelés lényege?

A száraztű-kezelés (angolul Dry Needling) egy olyan technika, amely során vékony, filiformis tűket alkalmaznak az izom vagy kötőszöveti trigger pontok, izomgörcsök vagy fájdalmas szövetek kezelésére. A gyengéd, nem fájdalmas eljárás során apró tűket szúrunk a hegszövetbe, aminek következtében szinte azonnal csökken a fájdalom, felpuhul, elsimul a heg, és fokozatosan megszűnik a letapadás az addig heges szövetekben.
Mint minden orvosi eljárás során, itt is felléphet komplikáció. Bár ezek a szövődmények nem gyakoriak, ritkán fordulnak elő, de tudnia kell róluk és figyelembe kell vennie azokat, mielőtt beleegyezne az eljárásba.
Milyen szövődmények esetleges kialakulásával kell számolni?

  • Egy-két napig fokozódhat a fájdalom, amit az általános tünetek, a fájdalom várható javulása követ.
  • Általános fáradtságérzetet tapasztalhat a kezelést követően, mivel szervezetének energiára van szüksége a hibás szöveti működés gyógyulásához.
  • A mellkas közelében végzett kezelés során véletlenül megszúrhatják egy tűvel a tüdőt, aminek következtében légmell (latinul pneumothorax) alakulhat ki. A száraz tű használata képzett és tapasztalt fizikoterapeuta kezében minimális légmell kockázattal jár.
  • Kisebb zúzódás, véraláfutás vagy helyi vérzés alakulhat ki a tászúrás környékén.
  • A kezelés során és közvetlenül utána a következők bármelyikét tapasztalhatja: ellazulás érzése, az energiaszint növekedése, szédülés, hányinger, izzadás vagy irritáció a tűszúrás helyén. Ezeknek a tüneteknek a kialakulása nem jelent veszélyt az Ön egészségére, de a kezelés után 8-12 órán keresztül javasolt a nyugodt környezetben való pihenés.

Milyen esetekben nem alkalmazható a száraztű-kezelés?

Amennyiben HIV-fertőzött, AIDS vagy májgyulladása van, tud jelenlegi vagy közelmúltbeli gyulladásról, fertőzésről, daganatos betegségről vagy cukorbetegségről, fennálló terhességről, jelenleg használ vérhígító vagy immunszuppresszáns gyógyszert, retteg a tűktől, ingadozik, instabil a vérnyomása, van pacemakere, a száraztű-kezelés az Önnél nem alkalmazható. Ezen problémák fennállása  kismedencei szakértőnk kivizsgálása dönti el, hogy Önnek mi a megfelelő kezelés.

Száraztű-, dry needling kezelésről szóló Tájékoztatónkat és beleegyező nyilatkuzatunkat ide kattintva tudja letölteni.