Eddigi vizsgálataink során meglepő eredményeket kaptunk: pácienseinknél a záróizmok feszességén túl gyakran tapasztaljuk azt, hogy 40-50 év feletti nőknél az akaratlagos szorításkor a záróizom már sok esetben hamarabb kifárad. Emiatt a vizelet- és a székletvisszatartás ereje pár másodpercen belül elgyengül, a vizelet elcsöppen, a szél vagy a széklet akaratlanul, a záróizom-szorítás ellenére távozik.
Ismételt rákérdezésre ilyenkor általában kiderül, hogy pácienseink közül sokan bizony éltek már át akaratlanul egy kis szél elpukkanást vagy vizeletcsöppenést a legrosszabb pillanatokban. Többen aggasztónak érzik, hogy egyre gyakrabban találnak akár minden előjel nélkül a bugyin székletfoltot.
A lazább záróizom még a kisebb aranyér kifordulását sem akadályozza meg, ami folyamatos, barnás, kellemetlen szagú maszatoláshoz vezet. Az ilyenkor óvatlanul elvégzett aranyér műtét, kezelés hatására az aranyér párnák végbél elzáró hatása megszűnik, így a műtét után a székletfolyás állandóvá is válhat. Ezért nem szerencsés lazább záróizmok esetén az aranyerek előkészületek nélküli eltávolítása.
És elkezdődik akár az életen át tartó, a kellemetlen szag megjelenésével egyre gyakrabban cserélt, egyre vastagabb hosszú betét, majd később a pelenka viselése. Ez persze nem oki megoldás, csak elfedése a fokozódó inkontinenciának.
Sok páciensünk elmondja, hogy ez a panasz személyes kapcsolataira is hatással van: ettől fogva általában ezek egyre inkább lemorzsolódnak. Ennél talán még szörnyűbb az, ha csak próbálják elviselni és szeretteikkel elviseltetni ezt az -egyébként helyrehozható- problémát. Azt gondolván, hogy ez az életkor természetes velejárója, miközben sokszor szinte semmit sem tesznek ellene.
Általában hatvan éves kor körül válik egyértelműen érzékelhetővé a nők körében ez a probléma. Többeknél, főleg többszöri szülés után akár már negyven éves kor előtt is tapasztalható.
Az izom elkerülhetetlennek hitt, alattomos gyengülésének hátterében több folyamat áll:
- Részben az, hogy főleg a női kismedencei és záróizmok odafigyelés nélkül a hormonváltozások következtében a menopauza után sorvadni kezdenek.
- Másrészt a kismedencei szövetek terhesség okozta feszülése és a szülési traumák is nyomokat, gáti megnyúlásokat, sérüléseket hagynak maguk után az egyébként is sérülékenyebb női kismedencében.
- És a hosszú életévek alatt a mindennapi székelés, székletvisszatartás is elhasználja a végbél szöveteit.
Ezek a problémák akár évtizedekig is észrevétlenül maradhatnak, mert a megmaradó, egyre fogyatkozó egészséges izomszövet igyekszik átvenni a sérült rész szerepét. De idővel, főleg a visszatérő túlfeszülés miatt a záróizom mind jobban kifárad, elgyengül, megnyúlva hegesedik. Ezért a kor előrehaladtával a rugalmas izomzat fokozatosan merev lemezzé alakul át.
Ennek hatására a záróizom mind lazításra, mind a szorításra egyre inkább képtelenné, a székelés és a széklettartás is egyre nehezebbé válik.
Pedig a fokozódó széklettartási nehézség általában nagyobb beavatkozás nélkül is javítható,
és a páciens akár teljesen panaszmentessé is válhat.
Ugyanis megtanítható, begyakorolható az, hogy az ellustult és elgyengült izmok újra sokáig és erősebben vissza tudják tartani akár a szeleket és a vizeletet is. A szorulást okozó pillanatnyi feszülés is megszüntethető. A lényegi javuláshoz viszont sokszor nem elégséges a hagyományos intim területi torna.
Mert egyrészt a kismedencei és a záróizomzat állapota, működése sokszor nem megfelelően kivizsgált, így nem tudható, hogy pontosan a működés mely részét hogyan és milyen mértékben volna szükséges fejleszteni. Azt sem tudjuk így megítélni, érdemes-e egyáltalán műtét nélkül várnunk javulást.
Harmadrészt maga a torna sem lehet elég hatékony akkor, ha csak testi érzeteinkre, érzéseinkre és nem a műszerek objektív visszajelzéseire hagyatkozunk.
Hogyan lehet a kezdődő széklet inkontinenciát kivizsgálni, sikeresen kezelni?
Mivel a probléma egyre többeket érint, végre elérhetővé váltak rendelőinkben nemcsak a megfelelő műszerek, hanem olyan képzett szakembereink is, akik proktológusként mind a végbél és a kismedencei problémákhoz, mind képzett kismedencei EMG biofeedback szakemberként a záróizom működésének vizsgálatához értenek.
Csapatunk tagjai a velük együttműködő EMG biofeedback tréner asszisztenseink is, akik szakértőként a műszerekkel segítik az egyéni tréning program személyre szabott tréning alkalmai során a kismedencei és záróizmok működésének javulását.
Valószínűleg Ön is azt szeretné, hogy a kismedencei és záróizmainak állapota, működése javuljon, és ne romoljon tovább, és széklet- és vizelettartási panaszai többé ne jelentkezzenek.